DENIZ KOPUGU
DENIZ KOPUGU Sayfasina Donus
E-MAIL UGUR OKCU
ODESSA

Gezerek yaşamanın en güzel yanlarından biri de, gidilen yerlerdeki MÜZELERİ görme şansına sahip olmaktır sanırım.

ILL'ICHEVSK Ukrayna'nın küçük bir sahil şehri. Karadeniz kıyısında ve ODESSA 'ya çok yakın yemyeşil, şirin bir kent. Bir çok denizci kentinde olduğundan çok daha fazla güzel kadın var.

Denizci kentlerinde SeaMan Club denilen ve papazlar tarafından işletilen barlar vardır. Buralarda çok şey bulamazsınız belki, ama bir kütüphane, pin pon masası, bilardo ve içilecek bir şeyler her zaman vardır. Ülkelerin, dolayısıyla kentlerin zenginliklerine, limanın kapasitesine göre bu klüplerin büyüklükleri de değişir. Bazılarında yüzme havuzu ve hatta gerçek ölçülerde futbol sahası bile bulabilirsiniz. Dans etmek, ya da yemek yemek için ayrı bölümleri seçebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri, denizciler için birçok yerde, gerçekten büyük ölçülerde SeaMan Club'lar yapmış. Bu kulüplere, denizcilerle arkadaşlık yapmak için, kadınlar da geliyor. Eski Sovyet bloğundaki ülkelerdeki gibi.

ILL'ICHEVSK SeaMan Club ta, gemi adamlarına tur düzenleyen bir organizasyon bulduk. Orta yaşın üstünde güzel bir kadın yapıyordu bu organizasyonu. Ona nereleri gezebileceğimizi sorduğumda, öncelikle iki şey söyledi. Odessa'daki Art Museum ve Opera Binası. Odessa Opera Binasında Bale izlemiştim ama Sanat Müzesini gezmemiştim.

Gemiden altı kişi bir minibüsle, kadının rehberliğinde Odessa'ya gittik. İlk önce Odessa pazarına gidip gezdik. Bu pazarı anlatmak gerçekten çok zor. Pazarın bir bölümünde de köpek ağırlıklı bir hayvan pazarı kurulmuştu. Ukraynalılar köpeğe çok düşkünler. Satıcıların önlerinde bulunan bir iki metrekarelik bezlerin üzerindeki bir iki eski vida, eski fluorescent balastı gibi eşyaları düşünmeniz bile, size pazarın nasıl bir yer olduğu konusunda bilgi verecektir sanırım. Pazarı gezdik ve Sanat Müzesine gittik. Müze muhteşemdi.

İçeri girerken ayakkabılarınızı çıkarıp, terlik giyiyorsunuz. Kadın rehber biletleri aldı ve bizlere dağıtmak istedi. Kaptan, eliyle itti. Boşver bileti deyince, kadın şaşkınlıkla baktı Kaptana. Amerika'dan bu bilete sahip olmak için geliyor bir sürü insan dedi bana bakarak. Sonrasında ona fotoğraf ağırlıklı kitabımı imzalayarak verdim. Bir kitabı yazan insanın elinden almak büyük mutluluk demişti.

Türkiye'de ağızlarda sakız gibi dolaşan ve çoğu şarkıcının bir meslek olarak kabul ettiği sanatçı kelimesinin gerçek anlamını, NATAŞA olarak çağrılan kadınlara sorarsanız, size bu konuda bir kütüphane dolusu yanıt verebilirler.

Ne yazık ki arkadaşlarım çok kısa sürede sıkıldılar müzeden. Ben seçilmiş fotoğraflardan bir kartpostal serisi satın aldım. Eski Slav kökenli Ressamların. Çok güzeldi. Sizlerle paylaşmak istedim bu resimleri.

Hepinize sevgilerimi sunuyorum.

Uğur Okçu

Odessa Fotoğrafları

Deniz Köpüğü Sayfasına Dönüş


ADA-NET