İç mekan süs bitkileri
Bahçe çiçekleri Bakım ve yerleştirme teknikleri Çiçek tasarımları

Bahçe Çiçekleri
Anchusa - Sığır Dili

Adı:
Anchusa - Sığır Dili
Familya: Boraginaceae
Bir ya da iki yıllık otsu bitkilerdir. Yayvan ya da dikine, bol dallı gelişme gösterirler. Kaba, dikensi ya da sert, batıcı tüylüdürler. Avrupa, Afrika ve Doğu Asya'da doğal olarak yetişen 30 Anchusa türü vardır


Anchusa'lar hemen hemen her iyi bahçe toprağnda yetişebilir. Fakat, genellikle nispeten nemi az, tın ve kireç içeren topraklar ve güneşli ortamlarda iyi gelişirler. Bazıları ise, nemli ve yarı gölge ortamları sever. İri, yüksek boylu dallanma gösterenlerde yatmalarını engellemek için destek gereklidir. Kaya bahçelerinde, diğer bahçe ve parklarda kullanılmaya uygundurlar. Kaya bahçelerinde iki yıllık çeşitler kullanılır. Bu ortamlarda çiçek etkisi daha uzun süreli olur. Çeşitli türlerinin kullanım farklılığı, toprak ve diğer yetişme ortamı koşullarından kaynaklanır. Daha çok mavi ve menekşe renkli olanlar aranır. Geniş çayırlar içinde de iyi etkilidirler.

Üretim:
Kökten ayırma ve tohumla üretilirler. Tohumlar çoğu kez, bitkilerin bulunduğu ortamlarda kendiliğinden fide oluşturur. Bununla birlikte, tohumla üretime islah kuruluşlarından sağlanmaları halinde başvurulmalıdır. Dikim mevsimi erken ilkbahar aylarıdır. Tohum ekimi mayıs-haziran aylarında yapılır. Şaşırtma işlemi gereklidir. Tohumdan elde edilen fideler eylül ayında ya da ilkbaharda bahçedeki yerlerine dikilir. Tohumların çimlenme gücü 2-3 yıldır. Ekimden 2 hafta sonra çimlenme gerçekleşir.


Değerli Ziyaretcilerimiz, Ada Bahçe Sayfaları internet de içerik eksikliğini gidermek amacı ile hazırlanmıştır.
Ada Şirketler Grubunun Bahçe Tarımı ve Ticareti ile ilişkisi bulunmamaktadır.

 

 

Bu sayfalarda yer alan bilgilerde unutma, hata ya da yoruma açıklık olması durumunda,
ADA-NET'in önceden haber vermeksizin bilgileri değiştirme hakkı saklıdır.
Bilgileri doğrulatmak için firmamızla irtibata geçmenizi rica ederiz.